Uchwała Nr XVIII/121/04
Rady Gminy w Bobrownikach z dnia 28 maja 2004r.

w sprawie : uchwalenia „Regulaminu dostarczania wodyi odprowadzania ścieków           

                 na  obszarze Gminy Bobrowniki”

Na podstawie art.18 ust.2 pkt 15, art.40 ustawy z dnia 8 marca 1990r.o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2001r. Nr.142, poz.1591 z późniejszymi zmianami )  i art.19 ustawy         z dnia 7 czerwca 2001r o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (Dz. U.Nr 72, poz.747 z późniejszymi zmianami)


Rada Gminy w Bobrownikach
uchwala :

§ 1

„Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków na obszarze Gminy Bobrowniki”             w brzmieniu ustalonym w załączniku do niniejszej uchwały.
 
§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 3

Traci moc uchwała Nr XLII/369/2002 Rady Gminy w Bobrownikach z dnia   28 czerwca 2002r.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni  od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Przewodniczący Rady

mgr Bogdan Brzozowski

  

Załącznik do uchwały Nr XVIII/121/04
Rady Gminy w Bobrownikach
z dnia 28 maja 2004 r.

Regulamin
dostarczania wody i odprowadzania ścieków
na obszarze Gminy Bobrowniki.

Rozdział I
Postanowienia ogólne

§ 1

1. Regulamin niniejszy dotyczy zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorowego odprowadzania ścieków realizowanych na terenie Gminy Bobrowniki przez Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne, zwane dalej Przedsiębiorstwem.
2. Przez zbiorowe zaopatrzenie w wodę rozumie się działalność Przedsiębiorstwa  polegającą na dostarczaniu wody.
3. Przez zbiorowe odprowadzanie ścieków rozumie się działalność Przedsiębiorstwa polegającą na odbiorze, transporcie i oczyszczaniu ścieków.
4. Ilekroć w regulaminie niniejszym używa się określenia "ustawa" należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747).


§ 2

Odbiorcą w znaczeniu niniejszego regulaminu jest każdy, kto korzysta z usług wodociągowo - kanalizacyjnych w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na podstawie zawartej umowy, zwanym dalej Przedsiębiorstwem Wodociągowo-Kanalizacyjnym.


§ 3

Celem niniejszego Regulaminu jest określenie praw i obowiązków Przedsiębiorstwa i Odbiorcy, wynikających z ustawy i innych przepisów wykonawczych pomiędzy Przedsiębiorstwem                a właścicielem lub administratorem instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej oraz ustanowienie warunków przyłączenia do sieci, zgodnie z  art. 15 ust.4 ustawy, a także udostępnienie  wszystkim odbiorcom usług informacji o możliwościach dostępu i warunkach przyłączenia do sieci                  i o wzajemnych prawach i obowiązkach stron.

§ 4

1. Dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie umowy                      o zaopatrzeniu w wodę lub odprowadzaniu ścieków, zawartej między Przedsiębiorstwem             a  Odbiorcą.
2.  Przedsiębiorstwo jest obowiązane do zawarcia umowy o zaopatrzenie w wodę  lub odprowadzenie ścieków  z osobą, której nieruchomość została przyłączona do sieci  i która wystąpiła z pisemnym wnioskiem  o zawarcie umowy.
3. Umowa, o której mowa  w ust. 1 zawiera w szczególności  postanowienia dotyczące:
a) ilości i jakości świadczonych usług wodociągowych lub kanalizacyjnych oraz warunków ich świadczenia ,
b) sposobu i terminów wzajemnych rozliczeń,
c) praw i obowiązków stron umowy,
d) procedur i warunków kontroli urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych,
e) dokumentów upoważniających do wstępu na teren nieruchomości i do pomieszczeń odbiorcy usług,
f) okresu obwiązywania umowy oraz odpowiedzialności stron za 
niedotrzymanie warunków umowy,  w tym warunków wypowiedzenia.
 

Rozdział II
Obowiązki i prawa Przedsiębiorstwa


§ 5

Przedsiębiorstwo  ma obowiązek zapewnić :
1. Dostawę z sieci wodę Odbiorcy wody i przyjęcie do systemu kanalizacyjnego ścieków na podstawie zawartej z nim w formie pisemnej umowy, ustalonej według zasad określonych w niniejszym Regulaminie, a w szczególności zapewnić dostawę wody   w wymaganej ilości i jakości odpowiadającej wymaganiom określonym przez Ministra Zdrowia oraz dostawy wody  i odprowadzenie ścieków  w sposób ciągły i niezawodny.
2. Prawidłową eksploatację sieci wodociągowej wraz z częścią przyłącza do zaworu głównego za wodomierzem.
3. Prawidłową eksploatację sieci kanalizacyjnej wraz z częścią przyłącza kanalizacyjnego – za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku - od granicy nieruchomości.
4. Prowadzić bieżącą kontrolę ilości i jakości odprowadzanych ścieków oraz kontroli przestrzegania warunków wprowadzania ścieków  do urządzeń kanalizacyjnych.
5. Wydawać warunki techniczne przyłączenia do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej będącej własnością Przedsiębiorstwa  w terminie 14 dni, oraz uzgodnić w terminie do 30 dni przedłożoną przez inwestora dokumentację techniczną.
6. Przedsiębiorstwo jest zobowiązane do regularnego informowania Wójta Gminy                         o jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.


§ 6

Przedsiębiorstwo  ma prawo :

1. Uprawnieni przedstawiciele Przedsiębiorstwa za pisemnym upoważnieniem                               i legitymacją służbową mają prawo wstępu na teren nieruchomości lub do pomieszczeń każdego, kto korzysta z jego usług lub posiada jego urządzenie w celu przeprowadzenia kontroli urządzenia pomiarowego, wodomierza głównego lub innych wodomierzy, dokonania odczytu ich wskazań, dokonania badań i pomiarów, przeprowadzenia przeglądów i napraw, demontażu urządzeń posiadanych przez Przedsiębiorstwo,   a także sprawdzenia ilości i jakości ścieków wprowadzanych do sieci.
2. Odciąć dostawę wody jeżeli:
2.1. przyłącze wodociągowe wykonano niezgodnie z przepisami prawa lub wydanymi warunkami przyłączenia,
2.2. odbiorca usług nie uiścił opłat za dwa okresy obrachunkowe następujące po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania zaległej zapłaty,
2.3. został stwierdzony nielegalny pobór wody tj. bez zawarcia umowy, albo  z pominięciem wodomierza.
3. Przedsiębiorstwo ma prawo odmówić przyłączenia do sieci, jeśli przyłącze zostało wykonane bez uzyskania zgody Przedsiębiorstwa, bądź zostało wykonane niezgodnie z wydanymi warunkami technicznymi.


Rozdział III
Warunki przyłączenia do sieci

§ 7

1. Przyłączenie nieruchomości  do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej odbywa się na wniosek osoby ubiegającej się o przyłączenie.
2. Z wnioskiem o przyłączenie do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej może występować osoba posiadająca tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, która ma być przyłączona do sieci.
3. Osoba, o której mowa w ust. 1 składa do Przedsiębiorstwa  wniosek o określenie warunków przyłączenia.
4. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1 i 2 ustala Przedsiębiorstwo (załącznik do Regulaminu).
5. W uzasadnionych przypadkach Przedsiębiorstwo może wyrazić zgodę na przyłączenie osobie, która korzysta z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.

§ 8

Do wniosku Odbiorca ubiegający się o przyłączenie do sieci załącza :
a) dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, której dotyczy wniosek,
b) aktualną mapę sytuacyjną, określającą usytuowanie nieruchomości względem istniejących sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej oraz innych obiektów i urządzeń uzbrojenia terenu.

§ 9

1. Warunki przyłączenia są ważne dwa lata od dnia ich wydania.
2. Warunki przyłączenia określają :
a) miejsca i sposób przyłączenia sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej  z instalacjami Odbiorcy,
b) przepływ obliczeniowy wody lub urządzenia  sanitarne i techniczne, w których zużywana jest woda  i odprowadzane są ścieki,
c) miejsca zainstalowania wodomierza głównego oraz miejsca zainstalowania urządzenia pomiarowego liczącego ilość odprowadzanych ścieków,
d) dopuszczalną ilość i jakość odprowadzanych ścieków,
e)  termin ważności warunków przyłączenia.

§ 10

Przyłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej następuje na podstawie umowy                     o przyłączenie,  po spełnieniu technicznych warunków przyłączenia określonych przez  Przedsiębiorstwo, zwanych dalej "warunkami przyłączenia".


§ 11

1. Umowa o przyłączenie stanowi podstawę do rozpoczęcia realizacji prac projektowych oraz budowlano - montażowych.
2. Określone w umowie o przyłączenie próby i odbiory częściowe oraz końcowe są prowadzone przy udziale upoważnionych przedstawicieli stron.
3. Wyniki prób i odbiorów, o których mowa w ust. 2 są potwierdzone przez strony w protokołach, których wzory określa Przedsiębiorstwo.

§ 12

1. Realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego lub urządzenia pomiarowego, zapewnia na własny koszt  Odbiorca.
2. Koszt zainstalowania i utrzymania wodomierza głównego pokrywa Przedsiębiorstwo,                  a urządzenia pomiarowego  dla odprowadzania ścieków Odbiorca.

§ 13

Jeżeli umowa o dostarczenie wody lub odprowadzanie ścieków nie stanowi inaczej Odbiorca odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych lub instalacji i przyłączy kanalizacyjnych z urządzeniem pomiarowym włącznie.

Rozdział IV
Zawieranie umów


§ 14

1. Zawarcie umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków następuje na pisemny wniosek osoby, której nieruchomość została przyłączona do sieci.
2. Umowa może być zawarta z osobą, która posiada tytuł prawny do korzystania z obiektu budowlanego, do którego ma być dostarczona woda lub z której mają być odprowadzane ścieki,    a w uzasadnionych przypadkach na czas ograniczony z osobą, która korzysta z nieruchomości     o nieuregulowanym stanie prawnym.
3. Jeżeli nieruchomość zabudowana jest budynkami wielolokalowymi, umowa zawierana jest        z właścicielem budynku lub zarządcą nieruchomości wspólnej.


§ 15

Po podpisaniu umowy Przedsiębiorstwo dokonuje uruchomienia przyłączy w terminie do 7 dni roboczych od zgłoszenia do odbioru.

§ 16

Na wniosek właściciela lub zarządcy budynku wielolokalowego, o którym mowa w § 14 ust. 3 Przedsiębiorstwo  zawiera umowy z korzystającymi z lokali osobami na windykację i rozliczenie należności, jeżeli są spełnione następujące warunki :
a) wszystkie lokale wyposażone są w zainstalowane wodomierze zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi w sposób uzgodniony z  Przedsiębiorstwem,
b) możliwy jest jednoczesny odczyt wodomierzy, które winny być umieszczone na zewnątrz lokali   i zabudowane w układzie poziomym,
c) wnioskodawca ustala sposób rozliczeń różnic wskazań między wodomierzem głównym             a wodomierzami zainstalowanymi w poszczególnych lokalach oraz zasady ich utrzymania,            co winien udokumentować stosownymi zgodami wszystkich lokatorów, 
d) uzgodniony został przez strony sposób przerwania dostarczania wody do lokalu bez zakłóceń 
dostaw w pozostałych lokalach, tj. możliwość odcięcia dostawy wody do jednego lokalu - zawór 
odcinający na zewnątrz lokalu przy wodomierzu.


Rozdział V
Sposób rozliczeń


§ 17

Rozliczenia za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków są prowadzone przez Przedsiębiorstwo z Odbiorcami usług na podstawie określonych w taryfach cen i stawek opłat oraz ilości dostarczonej wody i odprowadzonych ścieków.

§ 18

1. Należność za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków ustala się jako iloczyn taryfowych cen i stawek opłat oraz odpowiadających im ilości świadczonych usług.
2. Ilość pobranej wody w budynkach wyposażonych w wodomierze główne ustala się zgodnie z ich wskazaniami.
3. W przypadku braku wodomierzy, o których mowa w ust. 2, ilość dostarczonej wody do budynku ustala się zgodnie z przeciętnymi normami zużycia wody, określonymi w odrębnych przepisach.
4.  W zależności od wyposażenia w urządzenia pomiarowe i wodomierze do pomiaru 
ilości wody bezpowrotnie zużytej, ilość oprowadzanych ścieków ustala się na podstawie wskazań  
wodomierza, a w przypadku jego braku norm zużycia.

§ 19

1. Odbiorca usług dokonuje zapłaty za dostarczoną wody i odprowadzone ścieki w terminie określonym w fakturze, który nie może być krótszy niż 14 dni od daty jej dostarczenia.
2. Zgłoszenie przez Odbiorcę usług zastrzeżeń do wysokości faktury nie wstrzymuje jej zapłaty.
3. W przypadku nadpłaty zalicza się ją na poczet przyszłych należności lub na żądanie Odbiorcy usług, zwraca się ją w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku w tej sprawie.
4. Reklamacja odbiorcy wody lub dostawcy ścieków złożona zostaje na piśmie w kancelarii Przedsiębiorstwa w terminie do 7 dni roboczych od daty otrzymania faktury.
5. O nieuwzględnieniu reklamacji Przedsiębiorstwo informuje wnioskodawcę  w terminie do 14 dni roboczych od daty złożenia reklamacji.

§ 20

1. W przypadku niesprawności wodomierza głównego, jeżeli umowa nie stanowi inaczej, ilość pobranej wody ustala się na podstawie średniego zużycia wody w okresie 6 miesięcy przed stwierdzeniem niesprawności wodomierza, a gdy nie jest to możliwe - na podstawie średniego zużycia wody w analogicznym okresie roku ubiegłego lub iloczynu średniomiesięcznego zużycia wody w roku ubiegłym i liczby miesięcy niesprawności wodomierza.
2. Zakład wodociągowo - kanalizacyjny na wniosek Odbiorcy usług dokonuje sprawdzenia prawidłowości działania wodomierza.
3. W przypadku, gdy sprawdzenie prawidłowości działania nie potwierdza zgłoszonej przez Odbiorcę usług niesprawności wodomierza pokrywa on koszty sprawdzenia.

§ 21

Strony określają w umowie okres obrachunkowy oraz skutki niedotrzymania terminu zapłaty jak również sposób uiszczania opłat.

§ 22

Przy rozliczeniach z Odbiorcami, Przedsiębiorstwo  obowiązane jest stosować taryfę zatwierdzoną uchwałą rady gminy bądź wprowadzoną w trybie art. 24 ust. 8 ustawy.


§ 23
Taryfa obowiązuje przez 1 rok.

Rozdział VI
Prawa i obowiązki odbiorcy wody lub dostawcy ścieków

§ 24

Odbiorca ma prawo :
1. domagać się dostawy wody o odpowiedniej jakości i odpowiednim ciśnieniu, w miejscu zabudowy zaworu za wodomierzem głównym,
2. zgłaszać reklamacje dotyczące  wystawionych faktur,
3. żądać od Przedsiębiorstwa w uzasadnionych przypadkach, przeprowadzenia wizji   w terenie lub w przypadku błędnych wskazań wodomierza - ekspertyzy,
4. żądać wydania decyzji o przyznanie odszkodowania za szkody powstałe w związku                    z wykonaniem, utrzymaniem i eksploatacją urządzeń zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków,
5. składać reklamacje w sprawie upustów ilości dostarczonej wody w przypadku jej zanieczyszczenia. Fakt zanieczyszczenia wody w odbiorcy powinien być stwierdzony pisemnie przez służby techniczne Przedsiębiorstwa .
6. uzyskać wskazanie zastępczych źródeł zaopatrzenia w wodę w przypadku przerw w dostawie wody, zgodnie z  § 27 pkt. 2 Regulaminu.


§ 25

Obowiązki Odbiorcy :
1. Osoba zamierzająca korzystać z usług zaopatrzenia w wodę lub odprowadzanie ścieków winna wystąpić z pisemnym wnioskiem o zawarcie umowy do Przedsiębiorstwa .
2. Odbiorca zapewnia niezawodne działanie wodomierzy i urządzeń pomiarowych poprzez ich odpowiednie zabezpieczenie przed uszkodzeniem mechanicznym, skutkami niskich temperatur, przed dostępem do nich osób nieuprawnionych, a także za prawidłowe utrzymanie studzienki lub pomieszczenia, w którym są one zamontowane.
3. Odbiorca ponosi odpowiedzialność za szkody wynikłe z nie wywiązywania się z obowiązków określonych w pkt. 2
4. Odbiorca powiadamia Przedsiębiorstwo o wszelkich zamierzonych zmianach technicznych         w instalacji wewnętrznej,  które mogą mieć wpływ na działanie sieci.
5. Dostarczający powiadamia natychmiast Przedsiębiorstwo o zrzutach awaryjnych lub zmianie jakości ścieków odbiegających od warunków umowy.
6. Odbiorca jest zobowiązany do terminowego regulowania należności za dostawę wody                 i odprowadzanie ścieków.
7. Odbiorcy zobowiązani są do korzystania z zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków         w sposób zgodny z przepisami ustawy i nie powodujący pogorszenia jakości usług świadczonych przez Przedsiębiorstwo  oraz nie utrudniający działalności Przedsiębiorstwa,                                a w szczególności do użytkowania instalacji wodociągowej w sposób eliminujący możliwość wystąpienia skażenia chemicznego lub bakteriologicznego wody w sieci wodociągowej na skutek cofnięcia się wody z instalacji wodociągowej, powrotu ciepłej wody lub wody z instalacji centralnego ogrzewania.
8. Odbiorca zobowiązany jest do powiadomienia Przedsiębiorstwa  o zmianach własnościowych nieruchomości lub zmianach użytkownika lokalu.
9. Dostęp pracownikom Przedsiębiorstwa do wodomierza w celu dokonywania odczytów, niezbędnych napraw lub wymiany wodomierza oraz dostęp do studzienki rewizyjnej w celu kontrolnego pobierania ścieków do analizy laboratoryjnej oraz czynności awaryjno - eksploatacyjnych.
10. Powiadomienie Przedsiębiorstwa  o posiadanych własnych ujęciach wody  w celu umożliwienia prawidłowego obliczenia należności za odbiór ścieków.


§ 26

Odbiorcy wody zabrania się w szczególności :
1. używania wody dostarczonej z sieci wodociągowej bez uprzedniego zawarcia umowy                 z Zakładem,
2. poboru wody przed wodomierzem,
3. przemieszczania wodomierza, zakłócania jego funkcjonowania, zrywania plomb lub osłon - bez wcześniejszego uzgodnienia w/w działań z dostawcą wody.
4. wykorzystywania sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w sposób niezgodny z umową zawartą      z Przedsiębiorstwem.
5.   wprowadzania do sieci kanalizacyjnej ścieków opadowych, wód drenażowych, odpadów stałych  i nie mieszających się z wodą, substancji palnych, wybuchowych, żrących , toksycznych oraz  odpadów i ścieków z hodowli zwierząt.

Rozdział VII
Przerwy i ograniczenia w ciągłości dostawy wody lub świadczenia usług kanalizacyjnych - przypadki szczególne

§ 27

Wystąpienie przerwy w odbiorze ścieków może mieć miejsce w następujących przypadkach :
1. w związku z wykonywaniem planowanych prac konserwacyjnych i remontowych,
2.    w związku z koniecznością usuwania awarii,
3.    w przypadku wystąpienia siły wyższej.


Rozdział VIII
Postanowienia końcowe


§ 28

Regulamin niniejszy został zatwierdzony uchwałą Nr XVIII/121/04 z dnia 28 maja 2004 r. Rady Gminy w Bobrownikach i obowiązuje po upływie 14 dni po jego ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.


§ 29

W sprawach nieobjętych niniejszym regulaminem stosuje się ogólnie obowiązujące przepisy prawa,  a w szczególności ustawę określoną w § 1 ust. 4 wraz z przepisami wykonawczymi.

§ 30

Przedsiębiorstwa zobowiązany jest do udostępnienia niniejszego regulaminu Odbiorcom jego usług.

 

                                                                                                     (załącznik do Regulaminu)


                                                                                     Do
                                                                                     Zakładu Gospodarki Komunalnej
                                                                                     w Bobrownikach
                                                                                     ul. Sienkiewicza 121 b


WNIOSEK

o przyłączenie do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej.

 

Nazwisko i imię / Nazwa........................................................................................
................................................................................................................................
Adres zamieszkania / Siedziba ..............................................................................
................................................................................................................................
NIP ......................................................................................................................... 

Proszę o wydanie warunków przyłączenia do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej dla nieruchomości położonej przy ul. ............................................
(działka nr .....................)

1. Przeznaczenie wody na cele ...................................
2. Ilość odprowadzanych ścieków
a) Ścieki bytowe  ........................................... m 3/d
b) Ścieki przemysłowe ................................... m 3/d

skład ścieków :      BZT5 ............................................
                               ChZT ............................................
                               Zawiesina ogólna ..........................  
                               substancje ekstrahujące się eterem
naftowym ...........................
azot ogólny ........................
pH ......................................
temperatura ........................

3. Charakterystyka techniczna obiektu, do którego doprowadzana będzie woda, z którego odprowadzane będą ścieki :
a) powierzchnia użytkowa .............................. m 2
b) wyposażenie sanitarne :
- umywalka ............... szt.
- wanna ..................... szt.
- 2 –

- natrysk .................... szt.
- zlewozmywak ......... szt.
- ubikacja ................... szt.
- .................................. szt.
- sposób przygotowania ciepłej wody ...........................................
4. Ilość zamieszkałych / zatrudnionych osób....................................
5. Powierzchnia działki ogółem ...................................................... m 2
w tym powierzchnia zabudowy .................................................. m 2
powierzchnia terenów zielonych ................................................ m 2
6. Proponowany termin rozpoczęcia poboru wody ...........................
7. Łączne zapotrzebowanie wody Q śred. dob. ............................... m 3/dobę
z tego w okresie :
a) zimowym .............................. m 3/dobę
b) letnim .................................... m 3/dobę

 


                                                                             .........................................
                                                                                            (podpis)                  
Załączniki :

1. Dokument potwierdzający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości.
2. Mapa sytuacyjno - wysokościowa.

Uwaga !
Normy zużycia wody należy przyjąć zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia     14 stycznia 2002 roku w sprawie  określenia przeciętnych norm zużycia wody  Dziennik Ustaw     Nr 8, poz. 70).