Uchwała nr  XIX/130/04

Rady Gminy w Bobrownikach

 

z dnia 2 lipca 2004r.

 

w sprawie: trybu postępowania o udzielenie dotacji z budżetu gminy na realizację zadań publicznych przez podmioty nie zaliczone do sektora finansów publicznych, sposobu jej rozliczania oraz kontroli wykonywanego zadania.

 

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15,  art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1, art. 42 ustawy    z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym ( tekst jednolity  Dz. U. z 2001r.    Nr 142 poz. 1591 z późń. zm), art. 118 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych ( tekst jednolity Dz. U. z 2003r. Nr 15, poz. 148 z późn. zm)

 

Rada Gminy w Bobrownikach

uchwala:

 

§  1. Określone w uchwale zasady i tryb stosuje się do udzielania dotacji z budżetu gminy na cele publiczne związane z realizacją zadań gminy  podmiotom nie zaliczanym do sektora finansów publicznych i nie działających w celu osiągnięcia zysku a realizującym zadania inne  niż określone w  art. 4 ust.1ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ( Dz. U. z 2003r. Nr 96, poz.873)

 

§  2. Zasady i warunki przyznawania dotacji

 

1.       Podstawą do udzielenia dotacji z budżetu gminy jest wniosek ( oferta) podmiotu nie zaliczanego do sektora finansów publicznych i nie działającego  w celu osiągnięcia zysku, zawierającego ofertę realizacji zadania należącego do ustawowej kompetencji samorządu.

 

2.       Oferta ( wniosek) o którym mowa w pkt. 1 występujący o dotację powinien złożyć do Wójta Gminy w formie pisemnej wg wzoru określonego    w Załączniku  Nr 1 do niniejszej uchwały w terminie do 30 września roku poprzedzającego  rok budżetowy.  W przypadkach szczególnych , wymagających uzasadnienia w formie pisemnej,  wniosek może być złożony po upływie w/w terminu.

 

3.       Do oferty ( wniosku) powinien być dołączony statut lub inny dokument organizacyjny lub rejestracyjny podmiotu, z którego wynikają jego zadania statutowe oraz pełnomocnictwa do składania oświadczeń woli.

4.      Decyzję o przyznaniu dotacji podejmuje Wójt Gminy  po zasięgnięciu opinii pracowników merytorycznych odpowiedzialnych za realizację zadania uwzględniając   w szczególności:

1)       znaczenie zadania dla realizacji celów samorządu gminy

2)       wysokość środków budżetu gminy przeznaczonych na realizację zadań zleconych podmiotom , o których mowa w § 1

3)       ocenę przedstawionej we wniosku kalkulacji kosztów realizacji zadania , w tym realizacji do rzeczowego zakresu zadania

4)       ocenę możliwości realizacji zadania przez wnioskodawcę przy uwzględnieniu informacji zawartych we wniosku

5)       analizę wykonania zadań zleconych wnioskodawcy w poprzednich okresach, z uwzględnieniem rzetelności  i terminowości realizacji

 

5.       Wójt dokonuje wyboru najkorzystniejszych ofert realizacji zadania , uwzględniając przepisy ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. 

 

6.       Warunkiem zlecenia przez samorząd gminy realizacji zadania jest zawarcie pisemnej umowy przez Wójta z wnioskodawcą .

 

 

              Zadanie publiczne nie może być realizowane przez podmiot nie będący

               stroną umowy.

 

7.       Umowa powinna zawierać w szczególności:

 

                             1)szczegółowy zakres rzeczowy realizowanego zadania,

                             termin  i miejsce jego realizacji

                             2)określenie wysokości dotacji należnej podmiotowi

                               realizującemu to zadanie oraz sposobu i terminu jej

                               przekazania

                            3) określenie całkowitego kosztu zadania

                            4) ustalenie zasad i terminów oraz formy rozliczeń między

                             stronami umowy  oraz trybu kontroli wykonywanego

                             zadania

                            5) szczegółowo określone zasady odpowiedzialności

                             zleceniobiorcy z tytułu niewykonania lub nienależytego

                            wykonania zleconego zadania  lub wykorzystania dotacji

                            niezgodnie z przeznaczeniem oraz  zasady  jej zwrotu

 

 

§  3. Rozliczanie dotacji i kontrola wykonywania zadania

 

1.       Środki z budżetu gminy będą przekazywane na rachunek bankowy podmiotu  jednorazowo lub w transzach , których wysokość  i przedziały czasowe strony określają w umowie.

 

2.       Przy zadaniu realizowanym w okresie dłuższym niż pół roku , wydatki objęte dotacją będą  półrocznie  rozliczane w terminie do 10 lipca za I półrocze , przy zachowaniu obowiązku rozliczenia całości zadania . Rozliczenie z I półrocza musi być udokumentowane fakturami.

 

3.       Dotowany jest zobowiązany do wyodrębnienia w ewidencji księgowej środków  otrzymanych na realizację umowy.

 

4.       Dotowany podmiot jest zobowiązany zamieszczać na oryginałach faktur, rachunków klauzulę „ dotacja gminy Bobrowniki, zgodnie  z umową nr...”

 

5.       Podmioty dotowane zobowiązane są przedłożyć  rozliczenie dotacji do końca roku budżetowego, a w wyjątkowych sytuacjach do 10 stycznia następnego roku. Ostateczne rozliczenie całości zadania  powinno zawierać zestawienie wykonanych zadań z określeniem ich wartości wynikającej z prawidłowo prowadzonej dokumentacji księgowej wg wzoru stanowiącego Załącznik Nr 2 do niniejszej uchwały.

 

6.       Rozliczenie dotacji powinno być rzetelnie udokumentowane oraz podpisane przez osoby reprezentujące stronę umowy.

 

7.       Dotacje nie wykorzystane w terminie podlegają zwrotowi do budżetu gminy,   w części proporcjonalnej do niezrealizowanego zadania.

8.       Wykorzystanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem podlega zwrotowi do budżetu w części wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem wraz z ustawowymi odsetkami. Odsetki te nalicza się od dnia przekazania dotacji.

 

9.       Wykorzystanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem wyklucza prawo ubiegania się o przyznanie dotacji przez kolejny rok.

 

10.   Kontrolę realizacji i rozliczenia zleconego zadania przeprowadza pracownik merytorycznego Referatu zlecającego zadanie bądź osoba wskazana przez Wójta Gminy, zarówno  w trakcie realizacji zadania  jak i po jego zakończeniu.

Z przeprowadzonej kontroli sporządza się  protokół.

 

11. Zlecający zadanie publiczne dokonuje kontroli i oceny realizacji zadania, kontrolując przede wszystkim   :

-   stan realizacji zadania

-   efektywność, rzetelność i jakość wykonywanego zadania

-   prawidłowość wykorzystania środków publicznych otrzymanych na realizację zadania z uwzględnieniem prawa zamówień publicznych.

-   prowadzenie dokumentacji określonej w umowie oraz przepisach prawa.

 

2.      W przypadku stwierdzenia przez dotującego nieprawidłowości

w przeznaczeniu i rozliczeniu dotacji, jak również przedstawienia niezgodnych ze stanem faktycznym danych stanowiących podstawę jej przyznania bądź rozliczenia, dotacja ulega natychmiastowemu zwrotowi do budżetu wraz z ustawowymi odsetkami.

 

§  4. Wykonanie uchwały powierzyć Wójtowi Gminy.

 

 

§  5.Traci moc uchwała Nr XVI/137/99 Rady Gminy w Bobrownikach z dnia 11 grudnia 1999r.      w sprawie trybu i zasad udzielania dotacji na cele publiczne związane z realizacją zadań gminy przez podmioty nie zaliczone do sektora finansów publicznych.

 

§  6. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej  ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Przewodniczący Rady

mgr Bogdan Brzozowski