Uchwała Nr VI/52/07

Rady Gminy  Bobrowniki

z dnia 30 marca 2007 r.

 

w sprawie zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w opłacaniu należności pieniężnych ,

do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.

-Ordynacja podatkowa.

 

 

Działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz.U. Nr 142 poz.1591 z 2001r. z późn. zm.),art. 43 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych   ( Dz.U. Nr 249 poz. 2104 z późn. zm)

 

Rada Gminy Bobrowniki

uchwala:

§ 1

Ustala się zasady  sposób i tryb udzielania ulg, tj. umarzania, odraczania terminów płatności i rozkładania na raty należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa przypadających:

1. jednostce samorządu terytorialnego – Gminie Bobrowniki,

2. jednostkom organizacyjnym Gminy Bobrowniki, w tym:

- jednostkom budżetowym w części dotyczącej dochodów budżetu gminy w a w przypadku , gdy jednostka budżetowa dysponuje rachunkiem dochodów własnych również dochodów własnych,

- zakładowi budżetowemu

należnych od osób fizycznych, osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej -  zwanych dalej „dłużnikami”.

 

§ 2

Przez wartość należności rozumie się wysokość należności głównej wraz z odsetkami, przyznanymi kosztami postępowania i innymi należnościami ubocznymi , ustaloną na dzień wszczęcia postępowania  w przedmiocie udzielenia ulgi.

 

§ 3

1. Należności pieniężne mogą być umarzane w całości lub w części, w przypadku ich całkowitej nieściągalności, która występuje  w przypadku istnienia jednej z następujących przesłanek:

1) dłużnik - osoba fizyczna zmarł, nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawił ruchomości nie podlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie,

2) dłużnik - osoba prawna został wykreślony z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność  z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie,

3) nie można ustalić dłużnika lub dłużnik zmarł nie pozostawiając spadkobierców

4)jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie,

5) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia   i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne prowadzone w okresie  5 lat okazało się bezskuteczne.

6) ściągnięcie należności zagraża ważnym interesom dłużnika, a w szczególności jego egzystencji lub egzystencji jego rodziny

 

 

§ 4

W przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi, Wójt Gminy  lub kierownik jednostki organizacyjnej, na wniosek dłużnika, może odroczyć termin zapłaty całości

lub części należności lub rozłożyć płatność całości lub części należności na raty, biorąc pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz uzasadniony interes jednostki.

 

§ 5

Umarzanie , odraczanie terminów płatności , rozkładanie na raty należności w stosunku do podmiotów  prowadzących działalność gospodarczą , bez względu na formę organizacyjno- prawną oraz sposób finansowania , następuje z uwzględnieniem przepisów z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu  w sprawach dotyczących pomocy publicznej ( Dz. U. Nr 123, poz. 1291).

 

§ 6

1. Postępowanie w przedmiocie udzielenia ulgi w postaci umorzenia należności wszczyna się na wniosek dłużnika lub z urzędu, a w pozostałych przypadkach postępowanie jest wszczynane na wniosek dłużnika.

2. Organ  prowadzący postępowanie może zażądać od dłużnika dodatkowych wyjaśnień oraz dokumentów niezbędnych dla rozstrzygnięcia sprawy.

 

§ 7

Do umarzania należności , rozkładania na raty, odraczania terminów spłaty uprawnieni są:

1. Wójt Gminy  - w stosunku do należności związanych z działalnością Urzędu Gminy

2. Kierownicy jednostek organizacyjnych gminy- w stosunku do pozostałych należności , związanych z działalnością danej jednostki organizacyjnej, z tym że udzielanie ulgi o wartości przekraczającej kwotę  1 000,00 zł wymaga uprzedniej zgody Wójta Gminy.

 

§ 8

Udzielenie ulgi następuje:

1)       w odniesieniu do należności o charakterze administracyjnym- na podstawie decyzji uprawnionego organu,

2)       w odniesieniu do należności o charakterze cywilnoprawnym – na podstawie przepisów prawa cywilnego, w szczególności w formie jednostronnego oświadczenia woli.

 

 

§ 9

Okres odroczenia terminu płatności nie może być dłuższy niż 1 rok.

 

§ 10

Okres spłaty należności rozłożonej na raty nie może być dłuższy niż 36 miesięcy.

 

§ 11

Od należności pieniężnej, której termin płatności odroczono lub rozłożono na raty nie pobiera się odsetek za opóźnienie za okres od wydania rozstrzygnięcia do upływu terminu zapłaty.

 

§ 12

Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie albo w pełnej wysokości ustalonych rat, pozostała do spłaty należność staje się natychmiast wymagalna wraz z należnymi odsetkami za opóźnienie,  w tym odsetkami, o których mowa w §10.

 

§ 13

Udzielenie ulgi w spłacie należności, za którą odpowiada więcej niż jeden dłużnik może nastąpić, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą, co do wszystkich zobowiązanych.

 

§ 14

1.       Kierownicy jednostek organizacyjnych przedkładają Wójtowi Gminy informację dotyczącą  udzielonych ulg za okresy roczne w terminie do 15 lutego  po zakończeniu roku budżetowego.

2.       Informację , o której mowa w pkt. 1 sporządza się według stanu na 31. 12. roku kalendarzowego.

 

§ 15

Traci moc uchwała Rady Gminy  Nr XXXVIII/282/06 z dnia 30 czerwca 2006r.. w sprawie szczegółowych   zasad i trybu umarzania , odraczania spłaty lub rozkładania na raty należności pieniężnych , do których nie stosuje się przepisów ustawy- Ordynacja podatkowa.

 

§ 16

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

 

§ 17

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia   w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

 

Przewodniczący Rady

Bogdan Brzozowski