U c h w a ł a  Nr XVII/118/04

Rady Gminy Bobrowniki

 z dnia  27 kwietnia 2004r.

 

 

W sprawie: zwolnień i ulg w podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców

                     prowadzących i uruchamiających działalność w zakresie produkcji i usług

                     na terenie gminy Bobrowniki.

 

 

                     Na podstawie art.18 ust.2 pkt 8 w związku z art. 40, ust.1 i art. 41 ust.1 ustawy    z dnia 8 marca 1990r o samorządzie gminnym ( Dz.U. z 2001r Nr 142, poz.  1591 ze zm.) oraz art.7 ust.3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r o podatkach i opłatach lokalnych ( tekst jednolity Dz. U. z 2002r Nr 9, poz. 84 ze zm.) w związku z art.11 ustawy z dnia 27 lipca 2002r o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców  ( Dz.U. z 2002r  Nr 141, poz.1177 ze zm.)

 

Rada Gminy Bobrowniki

u c h w a l a , co następuje:

 

§ 1. W celu wspierania przedsiębiorczości na terenie gminy Bobrowniki, tworzenia nowych miejsc pracy  oraz  dokonywania inwestycji w istniejących podmiotach gospodarczych, jak również w celu przyciągnięcia nowych inwestorów – wprowadza się zwolnienia w podatku od nieruchomości.

 

§ 2. Zwolnienia w podatku od nieruchomości dotyczą wszystkich podatników prowadzących działalność gospodarczą, o której mowa w przepisach Prawo działalności gospodarczej, zwanych dalej podatnikami, którzy spełnili kryteria zastosowania zwolnienia oraz fakt ten udokumentowali według zasad i trybu przewidzianego niniejszą uchwałą.

 

§ 3.  1. Zwolnienia w podatku od nieruchomości przewidziane w niniejszej uchwale stanowią pomoc publiczną w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2002r o warunkach dopuszczalności     i nadzorowania pomocy publicznej dla przedsiębiorców ( Dz.U. z 2002r Nr 141, poz.1177).

 

2. Pomoc publiczna określona niniejszą uchwałą udzielana jest wyłącznie przedsiębiorcom, dla których łączna pomoc w okresie ostatnich 3-lat poprzedzających dzień udzielenia pomocy nie przekroczyła wartości  100 tys. EURO.

 

3. Zwolnień w podatku od nieruchomości objętych niniejszą uchwałą nie stosuje się dla przedsiębiorców prowadzących  działalność w sektorach uznanych za wrażliwe oraz w transporcie.

 

§ 4. Wprowadza się następujące zwolnienia w podatku od nieruchomości:

 

  1. zwolnienia z tytułu zwiększenia zatrudnienia w istniejących podmiotach ,
  2. zwolnienia z tytułu  zrealizowania nowych inwestycji polegających na nabyciu gruntów,  nabyciu wybudowaniu lub dokonaniu rozbudowy  budynków i budowli ,       a także  zakupy  środków trwałych  przeznaczonych na  działalność gospodarczą  przez istniejące podmioty,
  3. zwolnienia z tytułu uruchomienia nowej działalności gospodarczej,

 

§ 5. 1.  Zwalnia się  z podatku od nieruchomości podatników zwiększających zatrudnienie        w istniejących   podmiotach  w kwocie  1.000,00 zł, w przypadku utworzenia nowego miejsca pracy i zatrudnienia na umowę o pracę , w pełnym wymiarze czasu pracy mieszkańca gminy Bobrowniki  - na okres co najmniej 12 miesięcy , licząc od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nabyli prawo do zwolnienia,

 

2. Kwota zwolnienia podlega pomnożeniu przez liczbę nowo zatrudnionych pracowników.

 

3. W przypadku podatników, których należny podatek za okres kolejnych 12 miesięcy  jest niższy od kwoty zwolnienia określonej w pkt 1 i 2 – zwolnienie ogranicza się do wysokości należnego podatku za ten okres.

 

4. Zwolnienie przysługuje przez okres 12 miesięcy po warunkiem utrzymania zwiększonego zatrudnienia przez okres co najmniej 12 miesięcy i jest proporcjonalne do okresu zwiększonego zatrudnienia.

 

§ 6.  Zwolnienie z podatku od nieruchomości z tytułu  nowej inwestycji  dla istniejących podmiotów  stosuje się w następującym zakresie:

a)      zwolnienie z podatku obejmuje tylko nową inwestycję tj. powierzchnię nowo nabytych gruntów, nowo nabytych lub wybudowanych  budynków, budowli lub ich części przeznaczonych na działalność gospodarczą,

b)      zwolnienie, o którym mowa w pkt 1 ogranicza się do kwoty  2.000,00 zł w danym roku podatkowym,

c)      zwolnienie przysługuje na  okres nie dłuższy niż 2 lata, licząc od pierwszego dnia miesiąca  następującego po miesiącu, w którym  inwestycja oddana została do użytku.

 

 

§ 7.  1.Zwolnienie w podatku z tytułu uruchomienia  nowej działalności gospodarczej przez podmioty nowo powstające , budujące nowe obiekty produkcyjne  lub usługowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą – przysługuje w zakresie określonym w § 5 i 6 niniejszej uchwały.

 

2. Zwolnienie przysługuje z podatku należnego za dany rok podatkowy z uwzględnieniem proporcji wynikających z 12 miesięcznych okresów zwolnienia.

 

§ 8. Podatnikom , którzy proces inwestowania kontynuują w latach następnych po roku,        w którym po raz pierwszy uzyskali zwolnienie – zwolnienie w latach następnych  przysługuje w wysokości określonej w § 6  uchwały.

 

§ 9. Prawo do nowego zwolnienie z tytułów określonych w  § 6 i 7 podatnik nabywa po upływie 3-ch lat od zakończenia okresu stosowania poprzedniego zwolnienia.

 

§ 10. W przypadku korzystania z pomocy z tytułu nowej inwestycji , przedsiębiorca musi prowadzić działalność gospodarczą przez okres co najmniej 5 lat  - licząc od dnia zakończenia inwestycji.

 

§ 11. 1. Podatnik ma prawo do jednej kategorii zwolnienia z podatku.

 

2. Przy zbieżności uprawnień do zwolnień w podatku od nieruchomości z kilku tytułów, stosuje się uprawnienie z tytułu najkorzystniejszego dla przedsiębiorcy.

 

 

§ 12. 1. Wzrost zatrudnienia uprawniający do zwolnienia stanowi przyrost  miejsc pracy oraz rzeczywisty przyrost zatrudnienia w stosunku do średniego stanu za okres 6 m-cy poprzedzających dzień złożenia  wniosku o zwolnienie, bądź miesiąc wzrostu zatrudnienia – obejmujący wyłącznie pracowników zatrudnionych  w pełnym wymiarze czasu pracy.

 

2. W trakcie korzystania ze zwolnienia określonego w §  5 podatnik jest zobowiązany do składania na koniec każdego miesiąca oświadczeń o stanie zatrudnienia oraz wykazów nowo zatrudnionych pracowników.

 

3. Nie uwzględnia się w stanie zatrudnienia, stanowiącym jego przyrost, pracowników, którzy

w okresie 6 miesięcy przed przyrostem zatrudnienia byli zatrudnieni u podatnika na podstawie umów cywilno-prawnych jak zlecenie lub umowa o dzieło.

 

4. Zmiana pracodawcy poprzez przejście do podatnika korzystającego bądź występującego     o zwolnienie w ramach podatników powiązanych tytułem własności lub współwłasności oraz powiązanych kapitałowo – nie stanowi zwiększenia zatrudnienia uprawniającego do zwolnienia.

 

§ 13. Zwolnienie przyznaje się na udokumentowany wniosek podatnika , zawierający następujące informacje i załączniki:

1.      Informacja o firmie

a)      pełna nazwa, adres , określenie formy prawnej, numer NIP i REGON,

b)     rodzaj prowadzonej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD,

c)      wysokość należnego za dany rok podatku od nieruchomości,,

2.      Przedstawienie zatrudnienia za 6 miesięcy poprzedzających przyrost zatrudnienia,

3.      Określenie celu  przeznaczenia  ( zwolnienie),

4.      Wykaz pracowników nowo zatrudnionych,

5.      Dokumenty potwierdzające stany zatrudnienia jak w pkt. 2 tj.

- deklaracje rozliczeniowe ZUS DRA za poszczególne miesiące przed i po wzroście

  zatrudnienia,

- deklaracje na zaliczki miesięczne PIT-4,

- Inne wskazane przez organ podatkowy.

6.      Informacja o otrzymanej pomocy publicznej za okres kolejnych 3-ch lat poprzedzających dzień złożenia wniosku.

 

 

§ 14.  1. Podatnikom uprawnionym do skorzystania ze zwolnienia określonego w § 6 niniejszej uchwały zwolnienie przyznaje się na udokumentowany wniosek, w którym poza danymi określonymi w §  13  powinien dodatkowo zawierać dokumenty wymagane przez Prawo Budowlane oraz inne przepisy związane z odbiorem i dopuszczeniem przedmiotu inwestycji do eksploatacji oraz prowadzenia działalności gospodarczej.

 

§ 15. Warunkiem uzyskania zwolnienia jest brak zaległości w podatku od nieruchomości.

§ 16.  1. Podatnik, który przed upływem okresu przewidzianego w zwolnieniu w podatku zmniejszył zatrudnienie poniżej wymaganego poziomu, bądź zaprzestał działalności gospodarczej – zobowiązany jest do uiszczenia kwoty  za ostatni okres zwolnienia   bez odsetek – w terminie jednego miesiąca licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia.

 

2. Podatnik, który w terminie 14 dni  nie dopełnił obowiązku zawiadomienia organu podatkowego o utracie warunków do zwolnienia , uiszcza  podatek za ostatni okres zwolnienia wraz z odsetkami.

 

3. Podatnik, który wprowadził organ podatkowy w błąd co do spełnienia warunków, od których uzależnione jest zwolnienie w podatku od nieruchomości , traci prawo do tego zwolnienia za cały okres zwolnienia. Podatek za okres zwolnienia należny jest wraz z odsetkami od należności podatkowych.

 

§ 17. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

 

§ 18. 1. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

 

2. Uchwała podlega ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie gminy.

 

Przewodniczący Rady Gminy

mgr Bogdan Brzozowski